1ος Τελικός Playoff Πρωταθλήματος Ανδρών Α1 ΕΣΚΑΚ 2023-2024 Α.Ο. Ερμιονίδας-Πήγασος 75-63

0

Στον πρώτο αγώνα των τελικών η ομάδα μας δεν κατάφερε να επιστρέψει με την νίκη από την Ερμιόνη.

Το γήπεδο ήταν κατάμεστο, όπως αρμόζει σε έναν τελικό, με φιλάθλους και από τις δυο ομάδες.

Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ καλά για τους παίκτες μας, οι οποίοι έφτασαν να προηγούνται στο σκορ στο ημίχρονο 32-34, όσο οι πιστοί φίλοι της ομαδας μας έδιναν βροντερό παρόν στην κερκίδα.

Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε.

Η πίεση της Ερμιόνης, οι βιαστικές και άστοχες επιλογές στην επίθεση σε συνδυασμό με την κακή άμυνα μας, έδωσαν την ευκαιρία στην Ερμιονη να τρέξει ένα σερί 19 πόντων και να προγηθεί.

Παρόλα αυτά η ομάδα μας κατάφερε και μείωσε την διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να διεκδικήσει την νίκη.

Ευχαριστούμε την διοίκηση του Α.Ο. Ερμιονίδας για την άψογη φιλοξενία τους.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ και στους φίλους της ομάδας που ταξίδεψαν στην Ερμιονη!

Επόμενος τελικός τη Μεγάλη Τετάρτη (01-05-2024) και 19:00’ ώρα στο κλειστό γυμναστήριο Άστρους.

Ο αγώνας αυτός θα είναι και ο τελευταίος αγώνας που θα διεξαχθεί στην έδρα μας για την φετινή χρονιά.

Σας καλούμε στο γήπεδο να στηρίξετε την προσπάθεια των αθλητών για να ισοφαρίσουν την σειρά των τελικών και να διεκδικήσουν, σε τρίτο αγώνα, τον τίτλο.

Διαιτητές: Κουτσοδήμος, Μπαβέλας

Δεκάλεπτα : (16-19) (32-34) (55-43) (75-63)

Α.Ο. Ερμιονίδας (Καλαιτζάκης) Λούζης 4, Βλαχόπουλος 2, Μαναριώτης 8 (2), Καράι 7 (1), Αγρίμης 15 (3), Κατσάβελας 10, Σελλά 3, Μπινιάρης 10, Κοντογιάννης 13 (1), Σκούρτης 3 (1), Καλογιάννης.

Πήγασος (Λαμπρόγιαννης) Μαντίκος 19 (5), Κουσκουνάς, Μετρητίκας, Ζαχαριάς, Κοψαύτης 25 (2), Μαντάς, Διαμαντόγιαννης 7 (2), Νίτσιος, Μαυριάς 10 (1), Καρκούλης 2, Μεσίνης.